P06 . DOM - PRZESTRZEŃ TRADYCJI I SPOKOJU

 

 

typ: dom jednorodzinny / lokalizacja: Krowiarki / termin: 08.2017 - aktualnie

 

 

 

 

 

P07 . DOM I DK45

 

 

typ: Dom jednorodzinny / lokalizacja: Roszków / koncepcja

 

Na niebezpieczeństwa związane z mieszkaniem przy ruchliwej drodze znaleziono do tej pory rozwiązania typu nakazy i zakazy w postaci znaków oraz regulujące wszystko prawo, jednak człowiek w pewnych sytuacjach życiowych nie jest w stanie podporządkować się treści żadnej mądrości, działa intuicyjnie i impulsywnie to jest naturalny odruch chęci wykorzystania życia – w wielu przypadkach jezdnia wydaje się być zaprojektowana do innych prędkości niż pisze na znaku. Zaledwie kilka metrów od drogi stojący dom jest dobrym przykładem i ćwiczeniem polegającym na rozwiązaniu tego typu problemów również w innych miejscach, chociażby jako teoretyczne. Dom jako miejsce mające zapewniać bezpieczeństwo, swobodę i prywatność musi ewoluować jeżeli zmienia się jego hipotetycznie zagrażające otoczenie, które w tym przypadku rozpędziło się i przez mieszkańców odczuwalne jest jako zagrożenie właśnie prywatności i spokoju. Przyjęto, że dach jest elementem domu, który chroni człowieka dlatego naszym zdaniem decyzja o zastosowaniu dachu dwuspadowego w wielu przypadkach współczesnego budownictwa jest uzasadniona, występuje wówczas element dachu „dachu nad głową” i kojarzy się od stuleci z miejscem bezpiecznym. Szczególnie doznanie to jest odczuwalne podczas gdy późnym i zimnym wieczorem schodzilibyśmy z szlaku górskiego i z daleka widzielibyśmy wioskę, kilka domków, a raczej tylko dachy. W koncepcji tego projektu dodatkowo ścianę od strony drogi zaprojektowano z tego samego materiału czym pokryte zostaną połacie dachu dwuspadowego. Dach ten wysunięty silnie poza ścianę szczytową, tworzy wraz z licem tarasu ramę chroniącą obraz odczuwalnie bezpieczniejszego domu. Jest to również dość prosty sposób na rozwiązanie problemu akustyki (hałasu).  

 

 

 

 

P08 . WIEŚ OPOLSKA, NOWA MODA

 

 

typ: Dom jednorodzinny

 

 

 

 

 

P09 . REORIENTACJA ZAMIAST KOMBINACJI

 

 

typ: dom jednorodzinny / lokalizacja: Zakrzów / termin: 12.2017-12.2018

 

Przystosowanie istniejącego domu jednorodzinnego do współczesnych potrzeb i oczekiwań wymagało w tym przypadku odwrócenia uwagi od formy w jakiej powstaje koncepcja, równocześnie pomagło nam się skupić nad docelową treścią. Udało się odwrócić uwagę od problemu i znaleźć rozwiązanie, które wydaje się teraz oczywiste.

 

 

P10 . BROWARNA I PURYZM

 

 

typ: biuro lub pracownia / lokalizacja: Racibórz  ul. Browarna / termin: 02.2018-06.2018

 

Projekt i realizacja niedaleko raciborskiego rynku jest niezwykłą kombinacją bryły i wnętrza, którą uzyskano poprzez centralne usytuowanie zaplecza, dzięki czemu symetryczna kompozycja sklepienia i łuków została zachowana. Przypadkowo biegnące rury tworzą dynamiczny grafitowy akcent, którego tłem stał się wapienny tynk strukturalny. W ramach współpracy i akceptacji WKZ została dostosowana również geometria strefy wejściowej i wymieniona nieszczelna stolarka. Były magazyn książek został dostosowany i pełni funkcję wartościowego lokalu usługowego.

 

 

P11 . EPOKA - MIEJSCE SPOTKAŃ

 

 

typ: wielofunkcyjny / lokalizacja: Racibórz ul. Mariańska / termin: 02.2018-06.2018

 

Zmiana funkcji budynku związana jest z przystosowaniem jego cech, czasami wielkości, często wizerunku czy też sposobu rozwiązania komunikacji w wnętrzu. Czysta sylwetka jest w przypadku budynku pełniącego funkcję miejsca spotkań kluczowa. Projektowany równie purystyczny jak i praktyczny detal oraz precyzyjnie choć powściągliwie dobrana kolorystyka, zagospodarowanie wielofunkcyjnej przestrzeni zewnętrznej tworzą spójną całość nadając miejscu wyczuwalnie wszechstronny charakter, taki który jest łatwo przyswajalny i akceptowalny dla niemal każdego wydarzenia. Wydarzenia te stają się kluczem tego miejsca, a architektura formatującą się wciąż na nowo scenerią. Budynek został podzielony na dwie spójnie lub odrębnie działające strefy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Anrufen

E-Mail

Anfahrt